Adresa Tábora
Letní dětský Tábor Blata
Zámostí – Blata
507 41 Samšina
Tábor a okolí
Táborová základna se nachází v překrásném prostředí Českého ráje na samém okraji chráněné krajinné oblasti Prachovské skály, cca 300 m od obce Zámostí. Tábor „Blata“ je v provozu od roku 1992.
Vlastní tábor se nachází v bývalém pískovém lomu, to znamená, že podkladem je písek. Základem tábora jsou dvě dřevěné budovy, sloužící jako jídelny a společenské místnosti pro případ deštivých dní, eventuelně pro nejrůznější táborové aktivity. Součástí jedné budovy je kuchyň (elektrické spotřebiče) a druhý pak ubytovací prostory. K základnímu táborovému vybavení patří „maringotka“, která slouží jako ošetřovna a marodka. V případě potřeby nabízí vytápěný prostor (akumulačky) pro nemocné, eventuelně pro sušení vlhkého oblečení. V této maringotce vládne zdravotnice tábora.
Samozřejmostí je sociální zařízení: oddělené toalety, kabinkové sprchy s teplou vodou, venkovní zastřešená umývárna a další sprchy. Vojenský stan 6x6m – „hlavasárna“ je útočištěm vedoucích, který slouží hospodářce jako sklad potravin, lednice, mrazáky atd. Tábor je napojen na obecní vodovodní řad a je plně elektrifikován.
K ubytování dětí slouží 12 stanů Mallorka (4x4m). Tento typ stanu je dostatečně velký a vhodný pro delší pobyt. Je postaven na dřevěné podlaze chránící před vlhkostí a chladem. Má dvě samostatné ložnice s molitanovými matracemi (10cm) a předsíní se skříňkami na osobní věci. Dále pak 22 stanů „Junáků“. Je určen pro dvě osoby a vhodnější pro starší děti. Je také postaven na dřevěné podlaze, postel tvoří deska a molitanová matrace. Jedná se o typicky táborový stan typu „A“ s podsadou a 8 čtyřlůžkových chatiček.
Pro děti jsou připraveny sprchy s teplou vodou, oddělené dámské a pánské. Možnost koupaní dvakrát týdně. Na dívky dohlíží vždy jen žena a na chlapce jen muž. Pokud má dítě vypěstovanou vyšší potřebu mytí, je mu to bez problému umožněno. Sociálky jsou ve stylu suchého záchodu a o jejich čistotu se staráme denně.
Stravování 5 x denně:
Snídaně – Chleba, housky, koláče, koblihy, teplý nápoj (čaj, kakao, bílá káva, …)
Svačina – Ovoce, zelenina
Oběd – Polévka, hlavní chod, ovocný, nebo zeleninový salát
Svačina – Ovoce, zelenina, sušenky, jogurty
Večeře – Teplá, nebo studená, podle denního jídelníčku
+ když dítě má hlad, dáme podle jeho přání kdykoli mňamku navíc.
Po celý den k dispozici várnice s čajem, nebo šťávou, podle počasí.
Dbáme na to, aby děti nedostávaly velké dávky cukrů, tuků a solí.
Hygiena a zdravotní dokumentace
Při příjezdu na tábor zdravotník prohlédne všechny děti, zda nemají nějaké zdravotní problémy, popovídá si s nimi o tom, jak se cítí, zkontroluje, zda nemají vši, nebo mykózy. Prohlídku zapíše do zdravotní karty účastníka tábora, která bude po odjezdu předána rodičům. Do této karty ze zapisují i sebemenší odřeniny, štípance, klíšťata, bolesti břicha, prostě vše. Zdravotník dohlíží a podává léky, které děti pravidelně berou a odškrtává si podání léků v deníku. . V případě úrazu, nebo nemoci máme k dispozici pár kilometrů od tábora dětského lékaře a praktického lékaře pro dospělé.
Na táboře dbáme na hygienu. Děti si musí čistit zuby, musí si pravidelně mýt ruce a pravidelně chodí do sprch. Sprchy jsou samostatné, s teplou vodou, takže každé dítě má své soukromí. Na dívky dohlíží vždy jen žena. Pokud má dítě vypěstovanou vyšší potřebu mytí, je mu to bez problému umožněno. Vody máme dostatek 🙂
V polovině tábora je proveden velký zdravotní filtr, kdy se všem dětem kontrolují nehty, vlasy, uši, chodidla. Celá prohlídka je vedena v rámci hry Očista, kdy je jim formou lazebnických stanovišť prováděna očista, stříhání nehtů, česání, masáže, mytí nohou, čištění uší, ….
Zdravotník každý den kontroluje ubytování, které v rámci soutěže boduje. Zdravotník nahlíží do batožin, zda v nich děti nemají staré jídlo a zda si vyměňují své špinavé prádlo za čisté. Toto průběžně kontrolují i vedoucí a instruktoři.
Noční hra
Každý tábor máme jednu, až dvě noční hry. Hry jsou v čase po večerce, takže děti nebudíme uprostřed noci a nezpůsobujeme šok. Pouze jdou spát o chvilku déle. Děti tyto hry milují. Učí se překonávat vlastní strach. Můžou chodit jednotlivě, nebo ve skupinkách. Celá trasa vede bezpečnou cestou, označenou světly (louče, svíčky), je hlídána vedoucími a instruktory.
Koupání
Při koupání v řece využíváme místa s volným vstupem do vody a mírným klesáním. V okamžiku, kdy jsou děti ve vodě, jsou všichni vedoucí v pozoru a bedlivě hlídají. Někteří ze souše, někteří připravení ve vodě. Nikdy nepouštíme děti tam, kde je proud a hloubka, kde nedosáhnou. Děti, které neumějí plavat, musejí mít vždy křidélka, kruh, nebo záchrannou vestu.
Děti jsou na začátku tábora poučeny o bezpečnosti práce na táboře, o zacházení s ostrými předměty, jako je sekera, nůž, klacky, střelba ze vzduchovky, … Celý tábor je vyžadováno dodržování těchto pravidel. Nošení nožů a seker mimo činnost, při které jsou tyto nástroje potřeba, je zakázáno.
Diskotéka
1 x za tábor máme táborovou diskotéku, kde si děti zatancují, zahrají si různé hry při muzice a pod dohledem zkušených bavičů si užívají hudby a tance. Taneční parket osvětlujeme barevnou hudbou. Diskotéka končí večerkou.
Osobní volno mají děti každý den. Jsou to chvilky mezi programy, kdy se můžou volně pohybovat po táboře a nerozlišuje se na oddíly. Každý čtvrtý den mají děti část dne vyhrazený pro osobní volno, kdy můžou hrát míčové hry, jen tak klábosit na chatkách, navazovat nové kontakty, nebo prostě jen tak lelkovat. Pro děti, které se nechtějí účastnit osobního volna máme připravené deskové hry, kreslení, …
I přes toto osobní volno je celý tábor dozorován vedoucími.
Každý den po obědě, až do odpoledního programu je polední klid, kdy děti odpočívají.
Malé děti a usínání
Na každém táboře se najde pár dětí, kterým se moc stýská. Je to normální. Taky jsme si tím prošli. O takovéto děti se nenápadně víc staráme, vedoucí jim v rámci oddílu dávají důležité úkoly, aby zapomněli, že se jim stýská. Večer dětem v chatkách čteme pohádky na dobrou noc a povídáme si s nimi, aby neměli pocit, že tam jsou samy. S nárůstem mobilních telefonů se to mírně zhoršilo, protože dítko si celý den ani nevzpomene, že je bez rodičů, ale když má k dispozici telefon a možnost jim zavolat, propukají stavy stesku a lítosti.
Něco víc o táborových kroužcích:
Do táborových kroužků se děti zapisují denně, podle toho, co si zrovna vyberou, takže když v neděli budou na lodích, v pondělí můžou jít na kroužek přežití, nebo cokoli jiného.
Kroužek vaření naučí děti jednoduchou přípravu pokrmů hravou formou. Děti budou vyrábět studenou i teplou kuchyni, míchané nápoje a různé dobrůtky, které si po vytvoření a obodování kuchařem můžou sníst.
Kroužek kreativity děti zdokonalí v kreslení a malování, budou tvořit sošky z těsta, můžou hrát deskové hry, …
Střelba ze vzduchovky
Prostě klasika. Střílení na terč s dodržením zásad bezpečnosti.
Kurz přežití Survival děti naučí být v lese, používat nástroje, orientovat se v neznámém prostředí, vytvořit si přístřešek, rozdělat oheň, schovat se a nebýt viděn a slyšen. Naučí se naslouchat zvířatům v přírodě a rozeznávat jednotlivé zvuky. Naučí se připravit si jídlo nad ohněm a řadu dalších tábornických dovedností.
Kurz první pomoci děti naučí správně zasáhnout v případě nebezpečí a ohrožení života. Naučit se zachránit život a pomoci při úrazech není až tak těžké. Nejtěžší je najít v sobě odvahu a nezmatkovat. Tohle všechno se dá zvládnout jen dobrým a pravidelným tréninkem. Tímto kurzem projdou všechny děti hravou formou, pomocí improvizace a modelových situací.
A hromada her, soutěží a turnajů. Naše motto: Nechceme se nudit.